Урок української літератури 7 кл.

 Українська література, 7 клас
 Тема уроку. Олександр Гаврош. Коротко про митця. 

«Неймовірні пригоди Івана Сили». Робота над змістом повісті.


1.                 Життєвий і творчий шлях Олександра Гавроша
Олександр Гаврош народився 26 березня 1971 року в Ужгороді. Закінчив факультет журналістики Львівського Національного університету імені Франка. Працює в закарпатських та всеукраїнських ЗМІ.  Член Асоціації українських письменників. Переможець «Коронації слова» 2007 року (ІІ місце) та лауреат 2008 року за п’єси «Ромео і Жасмин» і «В Парижі красне літо…». Автор поетичних збірок та публіцистичних книжок. А також дитячих повістей «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» («Видавництво Старого Лева», 2007), «Пригоди тричі славного розбійника Пинті» («Видавництво Старого Лева», 2008). Остання стала лауреатом Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2008» як краще видання для школярів середнього та старшого віку. Твори друкувалися в часописах «Сучасність», «Київська Русь», «Ї», «Дніпро», антології «Біла книга кохання», альманахах «Джинсове покоління», «Корзо». Окремі твори перекладені білоруською, словацькою, польською, сербською мовами. Засновник і співголова журналістського клубу «НеТаємна вечеря». Автор багатьох творчих проектів. Лауреат журналістської премії імені Йосипа Терелі (2010 рік). Олександр Гаврош двічі ставав фіналістом конкурсу "Коронація  Слова" у номінації "П'єси". "Ромео і Жасмин" (ІІ премія 2007 року) з неабияким успіхом іде у трьох театрах – Київському студентському театрі "Вавилон", Одеському театрі юного глядача і Дніпропетровському державному музично-драматичному театрі імені Шевченка. 2008 року ввійшла до фіналу його п'єса "В Парижі красне літо".Автор повістей для дітей: "Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу", "Пригоди тричі славного розбійника Пинті", "Галуна-Лалуна або Іван Сила на Острові Щастя".

Теорія літератури (повторення відомостей про пригодницький твір, повість)

Пригодницький твір – це твір, в якому зображені непередбачені, несподівані події, випадки (допомога в скрутну хвилину та ін..), що трапляються з героями під час подорожі, мандрівки і часто пов’язані з ризиком.

Літературознавці  називають твір гумористично-пригодницькою повістю.Повість —слово для вас не нове, ви чули його на уроках з інших навчальних предметів. 

Історична довідка про Івана Фірцака

Іван Фірцак-Кротон, який народився в селі Білки на Закарпатті й у першій половині ХХ століття був надзвичайно популярним борцем: його знала вся Європа й Америка. Та при радянській владі заслуги Івана Фірцака замовчувалися. Мало того, йому забороняли виходити на професійну сцену. Патріот Закарпаття, Фірцак не виїхав за кордон, а жив собі у рідному селі на березі Боржави. Цій видатній у світовому вимірі людині дозволяли виступати лиш у клубах навколишніх сіл...
Я гордий з того, що Кротон був добрим товаришем мого діда Юрія, хоч жив від нашого села Керецьки за тридцять кілометрів униз за течією Боржави; що мене самого разом із братом той богатир на початку 60-х на свій виступ у нашому сільському клубі пустив безплатно, «бо онуки мого цімбора-товариша мають розповідати про білецького Івана ще й дітям своїм»; що, редагуючи обласну газету «Новини Закарпаття», ми зі спортивним журналістом Василем Гаджегою зуміли випустили солідний тритомник «Кротон»...» (Василь Нитка, "Голос України" golosukraine.com.)За книжкою Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» режисер Віктор Андрієнко створив фільм для дітей «Іван Сила», який на 43-му Міжнародному кінофестивалі «Молодість» у Києві було відзначено спеціальним дипломом «За найкраще режисерське рішення».



Тема: розповідь про пригоди простого хлопця із закарпатського села Білки, який, завдяки надзвичайній фізичній силі, а також силі духу і доброті, здобув собі славу найсильнішої людини світу, перемагав найвидатніших богатирів, разом із мандрівним цирком побував у багатьох країнах світу.

Ідея: уславлення непереможного духу українського народу, його доброти й щирості в особі Івана Сили.

Жанр: пригодницька повість.

Композиція повістіТвір складається із  двох частин; 42 розділів, ще одного розділу, «… в якому нічого не залишається, як попрощатися» та післямови

Морально-етична проблематика твору: добро і зло, справжня дружба і любов, чесність і підступність.  

Сюжет  Головний герой книги – силач Іван Фірцак, який жив у ХХ столітті і зажив великої слави. Іван народився на Закарпатті у маленькому селі, і його історія починається з того, як він молодим хлопцем приїхав на заробітки до великого міста.           Обставини складаються так, що вантажник починає працювати у цирку і стає справжнім відкриттям свого часу. Він стає чемпіоном Чехословаччини та Європи з кількох видів спорту, мандрує світом, виступає навіть перед королевою Великої Британії, а згодом завойовує звання найсильнішої людини планети.            Іван – добряк, досить простий і неймовірно щирий. Він дуже сильний, але не користується своєю силою заради лихих справ, йому щиро шкода тих, кого він перемагає, силач не замиловується собою і прагне віднайти особисте щастя.   На верхівці своєї кар’єри Іван Сила полишає цирк, одружується і повертається у рідні гори. На верхівці своєї кар’єри Іван Сила полишає цирк, одружується і повертається у рідні гори.

 Заповнення таблиці «Характеристика героїв повісті Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили»
Імя героя
Характеристика
Іван Сила
наївний, але напрочуд сильний, добрий та справжній у почуттях і вчинках
Вуйко Микульця
розважливий
Міха Голий
справжній «фаховий» злодюжка, вірний друг
Фікса
злощасний агент
Миколайчик
недолугий капітан
Бенцик
слідчий
Аделії Бухенбах
власниця мандрівного цирку, користолюбна
Пандорський
імпозантний імпресаріо
Мілка
красуня, щира
Піня

злостивий та заздрісний карлик

Домашнє завдання:заповнити таблиці 

Паспорт твору
Автор

Назва твору

Рік написання

Тема

Ідея

Основна думка

Жанр

Герої твору

Композиція
1. Експозиція
2. Зав’язка
3. Розвиток дії
4. Кульмінація
5. Розв’язка
Мої враження від твору



Паспорт героя
Назва твору

Герой твору

Рік народження

Місце народження

Прототип героя

Зовнішній вигляд

Риси характеру

Відношення до інших героїв твору

Мої враження від героя

Немає коментарів:

Дописати коментар